pondělí 7. září 2015

Americký fotbal, ozbrojený černoch ve škole a 75 hambáčů za sekundu

Jo a je to tady, nestíhám psát články. A to nejen kvůli škole, ale opravdu je tu pořád co dělat. Jednou jdete na véču s rodinou do mexické restaurace, podruhé na zápas amerického fotbalu, jindy si zas zahrát do baru kulečník. Za posledních dní se tady toho stalo opravdu hodně. Měli jsme ozbrojenýho černocha na škole, Pája dostala pozvání na rande, vyzkoušela jsem si také pravé brazilské barbecue a také se tu každým dnem dozvídám spoustu nových informací, o které se s vámi ke konci článku podělím.



  1.  Už mám za sebou několik testů, zkoušek a odevzdaných prací. Zatím si vedu na 100 %, 100 %, 84 %, 90 % a poslední předmět zatím nic, tam čekám na výsledky jednoho úkolu.
  2. Měla jsem tu konečně svůj první hambáč. A byl jak jinak než vynikající. Ale pořád si chci udržovat kvótu max 1 hambáč za týden. Renan, brazilský kamarád, mě pozval na pravé brazilské barbecue. Hovězí steak, k tomu česnekový opečený chlebík a jahodový dezertík s nutellou.
  3. Dostala jsem konečně povolení pracovat. Jenomže, social security number, bez kterého nemůžu do zaměstnání nastoupit, mi přijde až příští týden. Kvůli tomu jsem nemohla na prvním zápase sezony pracovat (což je nakonec dobře, protože jsem si užila první letošní zápas a vůbec svůj první v životě naplno jako fanoušek). Navíc přijela Katarína ze Saliny (města, kde studuje letectví a je asi 1 hodinu odsud), takže jsme si spolu zafandily, i když jsme z pravidel pochopily tak akorát touchdown. O fotbale napíšu ještě více později :)
  4. Pája měla rande! Poznala jsem hezkého milého Američana. Je zrzavej, má německé příjmení, čtyři sourozence a studuje zahradní architekturu. Více informací pouze konkrétním osobám a výhradně jen do soukromé zprávy nebo na Skypu :D
  5. Mám nové kolo a stůl! Hurá, už nemusím nic kupovat a snad už mě nečekají žádné vysoké výdaje. Stůl jen za 15 dolarů a kolo zadarmo půjčené od Kathy.
  6. Vařím jak masterchef! Vzhledem k tomu, že jídlo v menze stojí 10 $ = 250 Kč, nejen že se mi vyplatí si doma vařit, ale také mě to i víc baví. Jessi, mojí spolubydlící, navíc miluje pečení, takže budeme mít rituál v podobě každonedělního pečení domácího chleba. Martin tu měl před týdnem narozky, tak jsem mu pekla dort a Coco a Katarina u mě byly na obědě.

 


Mimochodem přišla jsem na dalších několik věcí, které mě tu překvapily, potěšily a našvaly během dalšího týdne. Tady jsou:

  • Každý, kdo už v Americe byl, je na to asi zvyklý. I já jsem před tím byla varována, ale ve skutečnosti je to ještě horší. Mluvím o klimatizaci, která je všude, ale opravdu VŠUDE ve všech vnitřních prostorách. Ale je to tu až tak extrémní, že venku máte 37°C a uvnitř 18°C. Takže jo, příšlo to o pár dní později, ale teplota, ztráta hlasu, bolení v krku a rýma se dostavily.
  • Drahé víno. Proboha proč? Dvojitá whiskey s colou vás tu vyjde na 2 dolary, ale dvojka vína stojí 5$? Asi se tu naučím pít tvrdý alkohol. Katzdopádně když už někdo pije víno, tak hlavně červené.
  • Pavouci! Jsou všude. Venku, vevnitř, malí, velcí. Ti nejmenší jsou ale prý nejvíc zlí. Jsou většinou schovaní v temných prostorách jako skříně, komody a šuplíky. Ale stačí, aby jste je zalehli v posteli, a nepříjemně vás kousnou. Proto rada pro všechny, vždycky a všude se koukněte do postele, než si lehnete.
  • Apple je tu víc než náboženství. A proto jsem opět přešla zpátky na psaní si poznámek ručně. Jednou jsem to zkusila, vzala si na hodinu svůj HP ProBook a všichni se na mě koukali jak na stvoření z jiné planety, které si přitáhlo do hodiny prototyp prvního počítače z minulého století. Když se podívám ve třídě, všude kolem mě svítí jablíčka, každý má Iphone, a to i naše Kathy z host family, která se na něm pomalu ale jistě učí.
  • Cikády jsou hodně nepříjemné, když se snažíte v noci usnout a víte, že ráno vstáváte do školy v 6:30. Připomíná mi to ty večery v Chorvatsku na dovče. Tady je to ale snad ještě horší.
  • Opravdu divné záchody. Jako jsou lepší než turecké, kde máte akorát díru v zemi, nebo lepší než klasické dřevěné kadibudky. Ale americké záchody jsou fakt zvláštní. Mísa je celá naplněná vodou, takže když si sedáte, musíte si dát fakt bacha, abyste si nenamočili zadek. Když je po všem, na veřejných záchodcích se vám spláchne záchod automaticky (někdy se vám poštěstí, že se spláchne ještě dřív, než stačíte potřebu udělat a není nic "lepšího", než když vás to celé pocáká). V domácnostech mají místo splachovadla kličku po straně a když ji zmačknete, začne se tvořit velký vodní vír, který pak během jedné sekundy všechno vcucne. Ségra řikala, že jí to musím natočit na video :D Ale v rámci zachování dobrých kamarádských, pracovních i rodinných vztahů vám ho sem dávat nebudu :D

Co je ale super?

  • Zájem o sport! Každý tu něco dělá. Jestli se o Američanech říká, že jsou to líná prasata, která se jen cpou hambáčema, tak v Manhattanu nebo na K-State je špekounek tak jeden ze 100. Rekreační centrum, kam chodíme cvičit, je pořád narvané, hlavně tedy večer. Škola má několik sportovních klubů od fotbalu přes gymnastiku až po rybaření nebo lukostřelbu.
  • Když si necháte poslat jídlo, vyjde vás to levněji, než kdybyste si do prodejny přímo zašli. A proč? Je tu úplně běžné dávat dýška, a to ať už jste spokojeni nebo ne. U drinku je to běžně + 1$ ( takže když drink stojí ve čtvrtky 1 $, druhý dolar dáte jako dýško). U jídla je to kolem 15 % z ceny. Takže když si objednáváte jídlo domů a platíte předem kartou, dýško dávat nemusíte. Doprava je vetšinou zdarma, pokud si objednáte větší jídlo.
  • Obloha v noci. Vzhledem k tomu, že Manhattan je město s 50 000 obyvateli (a mimo školu má jen 25 000) a nejbližší město je hodinu odsud, tak tu není tolik osvětlení jako třeba v Praze. Nejsou tu žádné paneláky ani kopce, takže v noci máte krásný výhled na nebe až po daleký horizont a vidíte miliardu hvězd. Když si nezapomenete čočky nebo brýle jako já, máte šanci je vidět i nerozmazaně :D
  • Bezpečnost a krizová komunikace. Minulý týden se nám tu stala zajímavá věc. K ránu nám přišel mail, SMSka i upozornění na FB, že v prostorách školy se pohybuje ozbrojený černoch a že se máme zamknout a nevycházet z domu. Každých 15 minut přišla nová zpráva s novými informacemi. Nejdřív to vypadalo, že nám ten den zruší všechny hodiny, ale kolem 9:30 vyhlásili, že vzduch je čistej a že škola nakonec bude. Poněkud zvláštní je ale to, že toho chlápka stejně nechytli. Nicméně se mi líbilo, jak zvládli krizovou komunikaci a neustále informovali obyvatele a studenty co se děje, a to i když to vše vypuklo kolem 5:00 ráno. Předešli tak panice a ve škole to ani nevypadalo, že by se něco dělo. Dr. Smethers, vedoucí naší College, se pak vychválil, jak to oddělení komunikace a marketingu krásně zvládlo. A měl pravdu, asi to nedělali poprvé :D
  • Všichni se tu znají. Když jsem šla se zrzavým Amíkem na drink, jen cestou do Aggievillu (tak 5 minut pěšky) jsme potkali asi pět jeho známých, v baru pak dalších 5, cestou zpátky snad ještě víc. A i když jsem tu já jen tři týdny, už tu pár lidí také znám a potkávám je snad na každém kroku. Ve škole, v knihovně, na jídle i večer v barech. 

Pár zajímavostí na závěr, které jsem se dozvěděla z hodin :

  • Zbraň si tu může koupit téměř každý, v supermarketu vám stačí ukázat řidičák. Jen musíte projít asi jednodenním školením a zbraň je vaše.
  • Mekáč, jedna z největších amerických společností na světě, která má pobočky ve 119 zemích světa, udělá průměrně 63 milionů hambáčů denně, což je  75 hamburgerů za sekundu.
  • 1 člověk z 8 pracoval za svůj život v Mekáči.
  • Znělku I'm lovin' it k reklamě Mekáče z roku 2003 nazpíval Justin Timberlake. Mekáč mu za to zaplatil celou jeho koncertní Tour, kterou měl v tom samém roce..
  • Menšiny tvoří 1/3 obyvatel USA.
  • V roce 2050 budou tvořit etnika 50% populace USA.
  • Ze všech přistěhovalců, kteří v USA žijí, je 51 % z Latinské Ameriky, 25,5 % z Asie, 15,4 % z Evropy a 8,1 % z jiných zemí.
  • "Reklamní průmysl" tvoří 2 % z celé ekonomiky USA.
  • USA má 18 tisíc firem, které mají více než 5 tisíc zaměstnanců a 5 milionů firem, které mají méně než 20 zaměstnanců.
  • Na světe existuje 4,6 miliardy lidí, kteří mají mobilní telefon.
  • U Američanu je to 88 %, kteří mají alespoň jeden telefon.
  • 94 % amerických domácností má přístup k internetu.
  • První mobilní telefon vytvořila společnost Motorola.
  • Pinterest je třetí nejpopulárnější sociální síť po Facebooku a Twitteru. (21 % uživatelů sociálních sítí má profil na Pinterestu. Celkem se jedná o 20 milionů uživatelů, z čehož 80 % jsou ženy)
  • BONUS NA ZÁVĚR: Týden tu začíná nedělí a né pondělkem :D



Žádné komentáře:

Okomentovat