sobota 19. května 2018

Jak jsem se dostala na Temple University?

Jak se dostat do zahraničí? Jak vybrat školu? Jak probíhá výběrové řízení? Co je třeba dodat k přihlášce? Dala jsem dohromady pár poznatků o tom, co vedlo až k tomu, že jsem se dostala na jednu z nejlepších škol Temple University ve Filadelfii.

KDE BUDU STUDOVAT?

Studovat v zahraničí. Zní to jako sen mnoho lidí v mém věku. Já už jsem si ho splnila během bakaláře, kdy jsem vyjela na 5 měsíců do Kansasu a pak procestovala ještě dalších 20 států. Ale i tak jsem si říkala, proč to nezkusit znova. Studentem už nebudeš dlouho, pracovat budeš celej život. Tak to zkus a užij si poslední studijní léta.

Už v loňském červnu jsem tak prděla na odevzdávání teze k diplomce a věděla jsem, že si studium  minimálně o půl roku, ale spíš o rok prodloužím. Postupně jsem si hledala, kam bych zase mohla vyjet. Lákala mě Kanada, Norsko, ale i Velká Británie, Holandsko nebo Izrael. Ne všechny země ale v rámci bilaterálních dohod, Erasmů a podobných programů Univerzita Karlova nabízí.

Když už jsem konečně našla skvělou univerzitu v Torontu, nedal se na ní studovat můj obor. Když jsem našla svůj obor na univerzitě v Montrealu, bohužel studium bylo celé ve francouzštině, kterou neovládám. Už to vypadalo na Calgary - tou dobou tam hrál i Jarda Jágr - to by bylo super, říkala jsem si :D Ale i tady byl háček - na Calgary se mohou hlásit jen studenti z Institutu politologických studií. Ach jo. 

Nakonec se mezi univerzitami v USA na poslední chvíli objevila úplně nová - Temple University ve Filadelfii. Wow hustý. Kansas a teď Filadelfie, to by byl docela slušný rozdíl a zažila bych zase něco nového. Napsala jsem ihned kamarádovi Adamovi z Philly, se kterým jsem byla pár dní v Reykjavíku. Hned mi odepsal, že je to super škola a Filadelfie že je boží město. Našla jsem si, že děkan College of Media je dokonce věhlasný novinář, který psal do Seattle Times a získal několik Pulitzerových cen. Tak boží, i ta obor na škole má docela slušný zvuk.

BYROKRACIE ZAČÍNÁ

Začala jsem shromažďovat veškeré nutné papíry - tedy motivační dopis, který mi zkontrolovala bývalá spolubydlící Jessi, dále výpis známek, životopis, studijní plán plný skvělých předmětů, o kterých se nám v ČR může leda zdát, potvrzení o angličtině (prý stačilo B2 - tak jsem odevzdala můj tři roky starý FCE certifikát), doporučující dopis od paní doktorky - teď už děkanky - Alice Němcové Tejkalové, výpis z banky ohledně dostatečného finančního pokrytí, kopii pasu a vyplnila jsem oficiální přihlášku. 

Za pár dní mě čekal pohovor. Věděla jsem, že na Temple University jsou volná dvě místa. Oproti Kansasu byla toto mezifakultní dohoda a ne meziuniverzitní, proto je o ni mezi studenti větší zájem. Nicméně jsem zjistila, že se na univerzitu hlásilo 5 lidí na 2 místa, v Kansasu to bylo tenkrát 7 zájemců na 1 místo. Tak v pohodě, to bude v klidu. 

Před učebnou nás čekalo tak 15 studentů, kteří se hlásili na různé školy. Když jsem se mrkla pár lidem přes ruku, drželi v ní motivační dopis, který měl úplně stejnou strukturu se stejnými uvozovacími větami jako ten můj. Hned mi došlo, že se z mého motivačního dopisu ke Kansasu, který jsem posílala před pár lety třem holkám jako ukázku, stala taková neoficiální šablona pro psaní motivačního dopisu pro celou fakultu :/ No nic...

Co mě ale překvapilo ještě víc, komise se rozhodla dělat pohovory se všemi zájemci najednou. Proto jsme v jednu chvíli předstoupili před proděkanku a vedoucí zahraničního oddělení FSV a koordinátorku pobytů v USA pět zájemců na pět židlí a z pohovoru se stal boj. Každý musel v tu ránu ukázat, že je lepší než ostatní. I když jsem to neplánovala nijak takticky, sedla jsem si doprostřed a čekala, s čím začnou ti dva vedle mě.

POHOVOR ANEB KOUKEJ POROTU PŘESVĚDČIT BĚHEM 3 MINUT

Začínaly dvě slečny z druháku bakalářského MKPR, takže poměrně ještě nezkušené mladé holky, které ve svém projevu začínali s tím, že se chtějí zdokonalit v jazyce. Nic proti, ale to chce asi každý. Když jsem začala mluvit já, hned jsem přiznala barvu, že jsem v USA už byla a že se mi vzdělávací systém líbí natolik, že bych si to chtěla vyzkoušet znovu. Přidala jsem, že tentokrát chci na Temple vyloženě konkrétně kvůli oboru Media and Journalism a dodala jsem několik pádných argumentů, proč mi studium právě na této fakultě pomůže.

I když jsem si hned uvědomila několik menších gramatických chyb, myslím, že argumentačně a motivačně jsem na tom byla líp než dvě předchozí slečny. Pak nastoupili dva také magisterští studenti. Šimon, trošku nervozní, párkrát se zaškobrtnul nebo se úplně zasekl, až mi ho bylo v jednu chvíli dost líto. Ale nakonec se rozmluvil a po pár otázkách od komise už byl v pohodě. Pak spustila Anička - wow - suverénní neuvěřitelně zmáknutá řeč plynulou angličtinou, s několika pádnými argumenty. Tak ta má místo jasný.

Pokračování o tom, co mě ještě všechno čekalo, se dočtěte zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat